Historia torebki papierowej

14
maj
Ipsum
Historia torebki papierowej

Papier to jeden z najstarszych surowców wykorzystywanych przy produkcji opakowań. Arkusze z kory morwy używane były przez Chińczyków do zawijania produktów żywnościowych już w II p.n.e. lecz musiało jeszcze upłynąć jeszcze kilkanaście tysięcy lat aby technika papiernicza przenosząc się na Bliski Wschód, a następnie do Europy i Ameryki rozwinęła się umożliwiając produkcję opakowań i torebek papierowych w zbliżonym do dzisiejszego wyglądzie. Istotne było zwłaszcza wykorzystanie papieru pochodzącego z miazgi drzewnej zamiast lnu czy innych włókien.

Pierwsze wzmianki o torbach papierowych pojawiają się w roku 1844 w Bristolu jednak kamieniem milowym było wynalezienie w 1852 przez amerykańskiego konstruktora Francisa Wolle maszyny do produkcji torebek. Wolle opatentował swój wynalazek najpierw w Stanach Zjednoczonych, potem we Francji i Anglii. W następnych latach dalej rozwijał swoje pomysły, a jego projekty i sposób działania maszyn nie zmienił się właściwie do dzisiaj. W 1969 Wolle wraz ze wspólnikami założył firmę Union Paper Bag Company, którą rozwijał otwierając między innymi, czynny do dziś, zakład w Savannah.

Istotnym wydarzeniem było także opracowanie w 1870 roku przez trzydziestotrzyletnią Margaret Knight maszyny produkującej torebki klockowe czy torebki fałdowe, która cięła, składała i sklejała torby.

Pani Knight musiała jednak najpierw zawalczyć o swoje w sporze z Charlesem Annan, który próbował ukraść jej wynalazek, podpatrzony w fabryce (Columbia Paper Bag Company w Springfield, stan Massachusetts) w której wcześniej pracowała. Kobieta złożyła pozew patentowy, a jedynymi argumentami Annana było to, że “kobieta nigdy nie byłaby w stanie pojąć skomplikowania tego typu maszyny”. Postępowanie trwało szesnaście dni, a koszty noclegu Knight i jej świadków pochłaniały 100$ dziennie (przypominam, że mamy 1870 rok). Opłaciło się jednak, a Knight obroniła swoją pracę przedstawiając starannie prowadzone notatki i sporządzone plany.

Najbardziej intensywny rozwój produkcji torebek papierowych przypada na lata trzydzieste dwudziestego wieku kiedy to Charles Stilwell rozpoczął współpracę z szybką rosnącą siecią supermarketów. Wytrzymałość, niskie koszty produkcji oraz przede wszystkim wielość zastosowań sprawiły, że torby i torebki papierowe stały się bardzo popularne stając się w pewnym sensie symbolem zmieniającego się amerykańskiego społeczeństwa.

W każdym razie po wynalazku Margaret Knight pojawiło się jeszcze kilka usprawnień procesu produkcji torebek papierowych jednak sam sposób produkcji nie zmienił się już praktycznie wcale.
Coś co dobre nie musi się zmieniać 🙂