Według odkryć archeologicznych papier znany był już w Chinach kilka wieków przed naszą erą jednak chińscy kronikarze za datę jego powstania przyjmują 106 rok n.e. kiedy to Tsai Lun dzięki przypadkowego wynikowi eksperymentów z jedwabiem uzyskał stosunkowo trwały materiał na którym po wyschnięciu można było pisać. Nie był to oczywiście papier z którego można by wytworzyć np. nasze torebki papierowe jednak pierwszy krok został zrobiony.
Torebki plastikowe wysoką szkodliwość wykazują zwłaszcza w terenach nadmorskich gdzie zwiewane przez wiatr zabijają ptaki oraz ryby.
“Na wstępie” warto zauważyć, że przemysł papierniczy na pewno nie jest bez winy jeśli chodzi o zanieczyszczenie środowiska. Podczas procesu produkcyjnego wymagana jest bowiem dużo większa ilość zużytej energii oraz wody. Z drugiej strony plastik wymaga bardzo dużych ilość ropy naftowej, która jest zasobem wyczerpywalnym w przeciwieństwie do zasobów lasów, które co prawda dla zapewnienia tylko toreb używanych w Stanach Zjednoczonych (10 miliardów sztuk!) “tracą” co roku około 14 milionów drzew jednak firmy papiernicze zobowiązane są do odtwarzania drzewostanu.
Dostępne ostatnio torebki plastikowe “biodegradowalne” nie znikają! Rozpadają się na miliardy malutkich cząstek, które wędrują po świecie.
Zaletą “papierowych” jest na pewno stopień biodegradawalności, który przy sprzyjających warunkach atmosferycznych szybko doprowadzi do ich rozpadu. Dla kontrastu torebki plastikowe będą potrzebowały na to około 1000 lat. Istnieją ponadto produkty dla których torebki papierowe to jedyne rozsądne wyjście – przede wszystkim przy pakowaniu owoców czy warzyw, które mogą spokojnie “oddychać” czy pieczywa, które w papierze lepiej zachowuje swoje właściwości. Istotna jest także możliwość ponownego wykorzystania torebek zarówno jeśli chodzi o recykling czy np. wykorzystanie papierowych torebek w celu segregacji odpadów. Dla kontrastu torebki plastikowe można zawsze wykorzystać jako worki na śmieci jednak należy pamiętać, że trafią one potem na wysypisko stając się kolejnym czynnikiem zanieczyszczającym środowisko – przez następne 1000 lat!
Podsumowując, nie można powiedzieć, że torebki papierowe są w 100% (biorąc pod uwagę cały cykl produkcyjny) przyjazne środowisku, jednak tym bardziej nie możemy tego powiedzieć o torebkach plastikowych. Obydwa produkty nie mają także szans przy porównaniu do wielorazowych toreb zakupowych z tkaniny. Jednak nie każdy ma taką torbę przy sobie. Wtedy najlepszym wyborem będzie torebka papierowa – nie będzie idealna, ale będzie najbardziej eko.